sobota 12.08.2023 Kožlany
Slavnost žehnání kapličky sv. Floriána v Kožlanech
Za městem Kožlany směrem k rybníku Vožehák byla postavena kaplička sv. Floriána. Její stavbu zorganizovala a zafinancovala paní Mgr. Růžena Srpová z Rakovníka u pana Bendla z Bujesil. Na kapličce je obraz sv. Floriána se dvěma anděly, který namalovala paní Anička Urbanová z Kozojed. Mřížku vykoval pan Minařík uz Hodyně.
Svatý Florián je uváděn jako patron hasičů, mlynářů a pekařů. Slavnostní akt žehnání uváděla paní Srpová, která pochází z Cukrova mlýna, kde její dědeček Václav Číže byl posledním mlynářem do roku 1955, kdy byl mlýn uzavřen. O Kožlanských mlynářích a historii mlynářských rodů na Javornici mluvila paní PhDr. Jitka Vlčková. Žehnání kapličky provedl trvalý jáhen Daniel Váhala z Čisté.
Slavnosti se zúčastnilo 80 lidí z Kožlan a okolí a také z Rakovníka. Byl přítomen starosta Kožlan pan Václav Kratochvíl a místostarosta pan Vladimír Kulhánek. Zúčastnili se zástupci kožlanských hasičů ve slavnostních uniformách a z Rakovníka přijeli členové Sboru rakovnických ostrostřelců, jehož členem je také paní Srpová. Ostrostřelci na závěr vystřelili salvu z perkusních pušek.
Slavnost měla i hudební dobrovod, na trubky zahráli bratři Váhalovi z Čisté a Jakub Beneš z Bučku.
Pan Minařík věnoval jako sponzorský dar mřížku, křížek a letopočet. Paní Sýkorová také darovala vyzlacení křížku na kapličce.
Paní Růžena Srpová kapličku po vysvěcení předá do vlastnictví městu Kožlany.
Sběrné místo Kožlany
otevřeno každou sobotu od 8.00 do 12.00 hod.
Užitečné informace