Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Kožlany
ObecKožlany

Ustanovení zástupce v občanském soudním řízení

1. Identifikační kód

 

2. Kód

 

3. Pojmenování (název) životní situace

Ustanovení zástupce v občanském soudním řízení

4. Základní informace k životní situaci

Účastníku občanského soudního řízení, u něhož jsou předpoklady, aby byl soudem osvobozen od soudních poplatků, soud na základě jeho žádosti ustanoví zástupce, jestliže je to nezbytně třeba k ochraně jeho zájmů (§ 30 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů). Soud je povinen účastníka poučit o tom, že může požádat o ustanovení zástupce.

Ustanoveným zástupcem může být jakákoli fyzická osoba, která má procesní způsobilost v plném rozsahu, je způsobilá k řádnému zastupování a se svým ustanovením souhlasí. Zástupcem nemusí být vždy advokát, ale existují případy, kdy soud ustanovuje zástupce z řad advokátů obligatorně.

K ustanovení zástupce z řad advokátů soud přistupuje v případě, že to vyžadují zájmy účastníka, což v podstatě znamená, že musí jít o řízení složité, a to jak skutkově, tak právně. Dále soud ustanoví zástupce z řad advokátů v případech, kde je stanoveno povinné zastoupení advokátem (notářem). Typicky jde např. o povinné zastoupení pro dovolací řízení.

O ustanovení zástupce lze požádat soud nejen v rámci již probíhajícího soudního řízení, ale také před jeho zahájením.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

O ustanovení zástupce může požádat účastník občanského soudního řízení nebo osoba, která má v úmyslu podat návrh na zahájení řízení (žalobu).

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Základními podmínkami pro ustanovení bezplatného právního zástupce soudem jsou nutnost podání žádosti o ustanovení zástupce, splnění předpokladů pro osvobození od soudních poplatků a ustanovený zástupce musí být nezbytně třeba k ochraně zájmů žadatele. Vyžaduje-li to ochrana zájmů účastníka nebo jde-li o ustanovení zástupce pro řízení, v němž je povinné zastoupení advokátem (notářem), je žadateli ustanoven zástupce z řad advokátů.

Osvobození od soudních poplatků přichází v úvahu, pokud je o něj podán návrh, odůvodňují-li to poměry účastníka a nejde-li o svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva. Osvobození od soudních poplatků se zpravidla přiznává pouze částečné. Přiznat účastníkovi osvobození od soudních poplatků zcela lze pouze výjimečně, jsou-li proto zvlášť závažné důvody, a toto rozhodnutí musí být odůvodněno.

Je třeba, aby účastník, který o osvobození od poplatku žádá, věrohodným způsobem doložil své osobní a majetkové poměry, což jsou hlediska, jimiž se soud při posouzení návrhu zejména zabývá. Kromě celkových majetkových poměrů při posuzování návrhu soud přihlíží k výši soudního poplatku, pravděpodobným nákladům dokazování a povaze uplatněného nároku.

Návrh na osvobození od soudních poplatků lze podat i v průběhu řízení, a to až do doby, kdy je řízení pravomocně skončeno.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Na bezplatné právní zastoupení v občanském soudním řízení není automatický nárok, nýbrž je nutné dodržet předepsaný postup. Vyžaduje se vyšší míra aktivity žadatele o bezplatné právní zastoupení a jednou z podmínek pro ustanovení bezplatného právního zástupce soudem je nutnost podání žádosti o ustanovení zástupce. Soud je povinen účastníka poučit o tom, že může požádat o ustanovení zástupce.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Návrh na ustanovení zástupce a návrh na o osvobození od soudních poplatků se podává u soudu, který vede řízení, pro které se o ustanovení zástupce a osvobození žádá.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Platný osobní doklad opatřený fotografií (občanský průkaz, cestovní pas apod.).

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Má-li účastník zájem na urychlení řízení, nemusí vyčkávat, až mu soud doručí formulář pro prohlášení o poměrech, ale může buď přímo do žaloby popsat, jaká je jeho celková situace, v čem lze spatřovat důvody pro osvobození, případně i připojit vhodné důkazy, nebo u příslušného soudu vyzvednout potřebný formulář a ten již vyplněný přiložit přímo k žalobě. Čeká-li účastník pasivně, až jej soud vyzve k doložení poměrů, může dojít ke zbytečnému prodloužení řízení. Také z těchto důvodů by měl mít formulář každý soud k dispozici na svých internetových stránkách.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Nejsou stanoveny žádné poplatky.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Nejsou stanoveny žádné lhůty.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Subjektem, který se účastní životní situace je příslušný soud rozhodující o ustanovení zástupce a o osvobození soudních poplatků.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Další činnosti nejsou stanoveny.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Není dostupná žádná elektronická služba.

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje

18. Jaké jsou související předpisy

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

21. Nejčastější dotazy

22. Další informace

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

25. Za správnost návodu odpovídá útvar

Ministerstvo spravedlnosti

26. Kontaktní osoba

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

28. Popis byl naposledy aktualizován

13.10.2015

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

Městský úřad

Informace

Sběrné místo Kožlany

otevřeno každou sobotu od 8.00 do 12.00 hod.

Provozní řád sběrného místa (197.06 kB)

Mapový portál

Mapa města Kožlany a částí města (Dřevec, Hedčany, Hodyně, Buček):

Mapový portál

Užitečné informace

Mobilní rozhlas

ČEZ poruchy

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Ztráty a nálezy

Kožlany